понеділок, 2 листопада 2015 р.



Тема: Підсумковий урок з теми  «Додавання і віднімання натуральних чисел»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми; відпрацювати вміння застосовувати їх до розв’язування вправ;

розвивати пізнавальну активність,  зорову пам’ять, правильне математичне мовлення, свідомого сприймання матеріалу;
виховувати почуття взаємної відповідальності, взаємодопомоги, культуру діалогу.
Ми,дружні математики,ми будемо іти
В країну Математики,щоб відповідь знайти.
Щоб розум показати свій і досягти мети
Ми будемо трудитись,щоб нам перемогти!   (Девіз уроку)
Хід уроку.
(1 хв) Організаційний момент.
Вчитель. Діти, наш урок сьогодні не звичайний. Ми проведемо його у вигляді гри. Ось правила.
1.Бути тут і зараз.                  2.Висловлювати думку.
3.Вміти слухати іншого.       4.Говорити по одному.
5.Бути активним.                  6.Дарувати посмішку, настрій іншим.
Сьогодні у нас урок узагальнення й систематизації знань з теми «Додавання і віднімання натуральних чисел». Хочу щоб він запам’ятався кожному з нас, щоб математика, залишилася вашим улюбленим предметом.
Ми відправляємося в подорож на двох кораблях, що носять імена відомих Полтавських математиків Ю. О. Митропольського  та О.М.Ястряба, у морську подорож по країнах, назви яких трохи незвичні: Країна Теоретичних Знань, Країна Усних обчислень, Країна Цікавих задач, Країна Таємничих невідомих, Країна Порівнянь.
Почнемо з міста Рідна Математика, що є столицею Країни Теоретичних Знань. Зустрінуться нам, як і має бути під час морських подорожей, різні перешкоди, вам доведеться  показати свої знання, щоб  повернутися до Рідної Математики.
Подорож складатиметься з кількох етапів, результати яких журі будуть заносити до таблиці. За порушення дисципліни будуть зніматися бали.
Оскільки незабаром ми будемо відзначати річницю від дня народження
М.В. Остроградського , то зараз пригадаємо його життєвий шлях   , переглянувши презентацію  «Життєвий шлях М.В.Остроградського»
Отже, починаємо подорож.
І етап Старт.
 Домашнє Завдання. Протягом 1хв капітани команд розповідають про вченого, ім’я якого носить їхній корабель. Екіпаж корабля хором повідомляє девіз своєї команди.
На цьому етапі перевіряється і оцінюється екіпіровка: наявність зошитів, ручок, олівців, креслярських інструментів. Шкала оцінювання : Розповідь про вченого, ім’я якого носить корабель- 3 бали.
Учитель: Не можна вирушати в подорож, тим більше в морську, якщо капітан та штурман не прокладуть маршрут руху на карті
ІІ етап. Конкурс штурманів.
Кожній команді видається карта, але щоб вирушити в подорож необхідно штурманам  потрібно швидко усно порахувати вправи на додавання і віднімання  натуральних чисел.
Усні вправи
1.     Знайти суму найбільш зручним способом: 26+19+34+51
2.     Збільшити суму чисел 37 і 18 на 13
3.     Суму чисел 19 і 8 зменшити на 27
4.     На скільки 72 більше за 28
5.     На скільки 12 менше за 88
6.     У 5 класі навчається 21 хлопчик, на 7 більше, ніж дівчаток. Скільки учнів у цьому класі?
7.     Різницю чисел 72 і 46 збільшити на 14
8.     Чому дорівнює значення виразу 3x-8, якщо x=9? x=0?
Перша команда розв’язує вправи з непарними номерами , друга -  з парними.
Шкала оцінювання: 1 питання  -1 бал.
Учитель:Отже, маршрут прокладено, подорож починається. Пам’ятайте що на вас можуть напасти пірати, якщо зробите помилку і відхилитесь від курсу. У цьому випадку вам доведеться   *відкрутитися*, розв’язати додаткову задачу або відповісти на запитання. Кораблю може потрапити на рифи або сісти на мілину. Це також викличе появу додаткового завдання. Будьте уважні, не допускайте помилок, тоді ви обминете рифи і мілини, уникнете зустрічі з піратами. Працюйте зосереджено, охайно і швидко. Удачі вам!
ІІІ етап.
Щоб відвідати Країну Теоретичних Знань, в місті Теорія на митниці  необхідно дати письмову відповідь на запитання вікторини.
Шкала оцінювання Одне питання  - 1 бал.
Питання вікторини
І команді
1.     Назва першого числа при відніманні.
2.     Результат дії додавання.
3.     Назва другого числа при відніманні. Яке найменше натуральне число?
4.     Назвати  найбільше трицифрове число.

ІІ  команда.
1.Числа, які додаються.
2. Результат дії віднімання.
3. Записати  переставний закон додавання.
4. На скільки більше наступне  натуральне число від попереднього?
   5. назвати найменше чотирицифрове натуральне число.

ІV етап,
Щоб командам попасти в Країну Цікавих задач, необхідно розв’язати задачу та пояснити рішення біля дошки.
Умови задач
1. На одній полиці було 37 книг, що на 19 книг більше, ніж на другій, і на 8 книг менше, ніж на третій. Скільки книг було на трьох полицях разом?
2.. Дошка була розрізана на три частини. Довжина першої частини 57 см, друга частина коротша за першу на 18 см і довша за третю на 14 см. Знайди початкову довжину дошки.
Шкала оцінювання: 5 балів  - перша команда, 4 бали – друга команда.
Щоб потрапити в Країну Таємничих невідомих і розкрити таємницю, приховану в місті Рівняння,треба швидко розв’язати рівняння
Картка №1
Рівень А
1) х + 34 = 76;                3) х — 546 = 216;
Рівень Б


Розв’яжіть рівняння:
1) (134 + х) - 583 = 426;  2) (801 - b) - 224 = 368;
Картка №2
 Рівень А
1) 238 + у = 416;            2) 206 - у = 139;
Рівень Б


Розв’яжіть рівняння:
1) (х - 506) + 215 = 429;      2) 475 - (х - 671) = 325;
Шкала оцінювання: одне рівняння рівня А – 1 бал,  рівня Б – 2 бали
V етап.
На хвилях математики ми наближаємося до Країни Порівнянь. Зараз нас зустрінуть числові нерівності , які вам буде необхідно розв’язати.
Картка 1.
Запишіть нерівність:
1)     7 менше від 12;
2)     92 більше за 43;
3)     5 більше за 4, але менше від 6;
Картка 2
1)     16 більше за 13;
2)     40 більше за 30, але менше від 50.
3)     2516 менше від 3939;
Шкала оцінювання :  перша та друга нерівності -  1 бал, третя нерівність – 2 бали.
Картка 3. Виберіть правильну відповідь, порівнявши величини.
5км 10м > 5000м 5км 10м < 5000м
5км 10м = 5000м
Картка 4 . Виберіть правильну відповідь, порівнявши величини.
4год > 240хв        4год < 240хв
4год = 240хв    За правильну відповідь 2 бали

На горизонті з’явився невідомий острів(на ваших картах він позначений як Піратський), який бажано обминути. Зустрічі з піратами можна уникнути, якщо розгадаєте кросворд. За кожну неправильну відповідь буде зніматися 1 бал.












 Д





 К



 О

 Ч

 С

 В
 К
 В
 О
 Д
 Д
 И
 Н
 А
 Т
 А
 Л
 І
 Д
 А
 Е
 С
 А
 Н
 И
 Д
 А
 Д
 И
 Н
 С
 Л
 Т
 Т
 С
 Р
 С
 Р
 Н
 О
 Я
 О
 У
 И
 Я
 А

 І

 К
 Т

 Р
 М
 Ч
 Т

 З


 К

 А
 Е
 А


 О


 И

 Л
 Т



 К




 Ь
 Р








 Н









 І













1. Група з трьох цифр у запису   багатоцифрового числа.
2. Частина прямої, обмежена з двох сторін.
3. Найменше натуральне число.
4. Компонент дії додавання.
5. Назва другого розряду класу одиниць
6. Основне поняття в математиці.
7. Назва чисел, які використовуються при лічбі предметів.
8. Одиниця вимірювання довжини.
9. Найменше чотирицифрове число.
10. Чотирикутник, у якого всі сторони рівні.


Підводиться журі підсумок уроку.
Визначаються і нагороджуються переможці: За підсумками уроку учням присвоюється звання «Кращий знавець математики». Ось і підійшла до кінця наша подорож. Я прощаюся з вами , але не з математикою. Математика важлива і потрібна людям , тому ви її будете вивчати ще не один урок.

МАТЕМАТИКА
Ти визнана давно главою всіх наук –

Потрібна нам ти скрізь, завжди і всюди.

Без математики ми нині, як без рук.

З тобою з казки дійсність творять люди.

Освоївши тебе – рвемося у політ.

Створили вже розумні ми машини,

Штурмуємо космічний світ

І різних фактів визнаєм причини.

З тобою ми невпинно ростемо,

З тобою – підкоряємо природу.

Твої досягнення ми віддамо

На благо рідного народу.

Бажаю вам успіхів у довгому і цікавому шляху!

Домашнє завдання.
Рівень А    
1. В червні робітник заробив 497 гри, а в серпні на 39 гри менше. Скільки грошей заробив робітник за два місяці?
Рівень Б.
2. Сюди складаються з 4 прогонів. В першому прогоні 36 сходинок, що на 12 схо­динок менше, ніж у другому прогоні, а в третьому прогоні на 5 сходинок більше, ніж у четвертому. Скільки сходинок на всіх сходах, якщо число сходинок у четвертому прогоні дорівнює числу сходинок у другому прогоні?
Рівень В.
3. За пальто, шарф і костюм заплатили 953 гри, пальто і шарф коштують 670 гри, а костюм і шарф — 328 гри. Скільки коштує кожна річ окремо?

Немає коментарів:

Дописати коментар